خالقی

علوم کتابداري و اطلاع رسانيAbout Weblog


کارشناس ارشد کتابداری و اطلاع رسانی و عضو هیات علمی گروه کتابداری و اطلاع رسانی دانشگاه قم، مسوول کمیته دانشجویی انجمن کتابداری و اطلاع رسانی استان قم
(هدف از ایجاد این وبلاگ، بیان علایق شخصی در زمینه کتابداری و اطلاع رسانی، اطلاع رسانی و برقراری ارتباط با دانشجویان و کتابداران استان به منظور پیشبرد اهداف انجمن کتابداری استان قم به ویژه اهداف کمیته دانشجویی می باشد)

پروفايل نويسنده وبلاگ
Menu

صفحه نخست
پست الکترونیک
آرشیو وبلاگ

Recent Posts

کتابخانه دیجیتال بین المللی کودکان

درگذشت بینان گذار پروژه گوتنبرگ
گیگاپیپر
سپاس گزاری

سال نو مبارک
برخی منابع مرجع الکترونیک
معرفی کتاب مبانی نگارش علمی
اخلاق پژوهش و نگارش

Archive

دی 1390
آبان 1390
شهریور 1390
خرداد 1390
اردیبهشت 1390
فروردین 1390
اسفند 1389
بهمن 1389
آذر 1389
مهر 1389
شهریور 1389
تیر 1389
خرداد 1389
اردیبهشت 1389
فروردین 1389
اسفند 1388
بهمن 1388
دی 1388
آذر 1388
آبان 1388
مهر 1388
شهریور 1388
مرداد 1388
خرداد 1388
اردیبهشت 1388
فروردین 1388
اسفند 1387
بهمن 1387
دی 1387
آذر 1387
آبان 1387
مهر 1387
مرداد 1387
تیر 1387
خرداد 1387
اردیبهشت 1387
آرشيو

Links

كنفرانس ها، همايش ها و...
قالب بلاگفا

Rssجام جم آنلاین: دبیرخانه فدراسیون اتحادیه های کتابفروشان فرانسه با صدور بیانیه ای اعلام کرد پنجاه و دومین دوره جایزه ادبی کتابفروشان به یاسمینا خدرا نویسنده الجزایری برای تالیف رمان «سوء قصد» اختصاص یافته است.
به گزارش رادیو فرانس کولتور ، از مجموع 526 کتابفروشی که در رای گیری این جایزه ادبی شرکت داشتند 362 کتابفروش رمان «سوء قصد» انتشرات ژولیار اثر یاسمینا خدرا نویسنده الجزایری را شایسته دریافت پنجاه و دومین دوره جایزه ادبی کتابفروشان فرانسه دانستند.
محمد مولسحول که نام ادبی «یاسمینا خدرا» را برگزیده در سال 1955 میلادی متولد شده است.
او که یک افسر سابق ارتش الجزایر است در بسیاری از آثارش وقایع وحشت بار جنگ داخلی در کشورش را محکوم کرده است.

 

هنر روز، دربخش کتاب روزمي کوشد کتاب ها ونشرياتي را که در حوزه انديشه و هنر مباحث نظري را منعکس مي کنند يا در مسائل اجتماعي وسياسي مسائلي درخور دارند را به خوانندگان خود معرفي کند. ارجحيت با کتاب هاي روز خواهد بود واين به معناي غفلت ازآثارمنتشر شده درگذشته دور يا نزديک نيست. کتاب هاي منتشره از پديدآورندگان ايراني به زبان هاي ديگر يا ترجمه شده به اين زيان ها هم در کتاب روزجاي ويژه اي خواهند داشت.

ناشران و پديد آورندگان آثار مي توانند براي معرفي يک نسخه کتاب به نشاني زير بفرستند.
p.o box 94000 creteil cedex
10014 – France

ns_reza_ghasemi_vkbm_01.jpg

وردي كه بره‌ها مي‌خوانند: ممنوع

رمان جديد رضا قاسمي نويسنده ايراني مقيم فرانسه غير قابل چاپ اعلام شد. او بيش از يك سال است كه رمان جديدش – "وردي كه بره‌ها مي‌خوانند" - را به ناشر سپرده، اما به كتاب، مجوز نشر داده نشده است.
"وردي كه بره‌ها مي‌خوانند" در فاصله سا ل هاي ‌ 1380 تا 1383 نوشته شده و به‌گفته‌ نويسنده، با فضاي رمان قبلي او – "هم‌نوايي شبانه‌ي اركستر چوب‌ها" - فاصله دارد؛ جمع و جور و ساده است، در يك بيمارستان مي‌گذرد و به فضاي بعد از ‌١١ سپتامبر برمي‌گردد. رمان به شيوه جريان سيال ذههن و در فضاي زندگي امروز نويسنده مي‌گذرد و بخش‌هايي در خاطرات، به ايران بازمي‌گردد.

رمان قبلي رضا قاسمي که چاپ ششم آن به تازگي منتشر شده "هم‌نوايي شبانه‌ي اركستر چوب‌ها" نام دارد.اين كتاب كه اولين‌بار سال ‌١٩٩٦ توسط نشر كتاب در آمريكا به‌چاپ رسيد، به زبان فرانسه هم ترجمه شده و جايزه‌هاي بهترين رمان اول بنياد گلشيري، بهترين رمان سال نويسندگان و منتقدان مطبوعات و تنديس ويژه‌ي رمان تحسين‌ شده‌ي پكا را به‌خود اختصاص داده است.

البته چاپ‌هاي قبلي اين كتاب در ايران، توسط مؤسسه‌هاي انتشاراتي آتيه، ورجاوند و اختران منتشر شده كه حق تاليف چاپ چهارم و بخشي از حق تاليف چاپ پنجم هنوز به نويسنده داده نشده است.

ns_sodabe_mohafez_01.jpg

رماني ديگر از يک نويسنده زن ايراني

سودابه محافظ

جايزه‌ تشويقى "آدلبرت شاميسو" به سودابه محافظ، نويسنده‌ى ايرانى رمان "گفتگو در نزديکى دريا" داده شد. اين نويسنده که بيشترين سالهاى زندگي‌‌اش را در آلمان گذرانده است از زندگي‌اش در ايران سخن مى‌گويد و از انقلاب اسلامى در سال ۱۳۵۷ و نيز، از آن هنگامى که پدر و مادرش تصميم گرفتند ايران را ترک کنند و به برلين بروند. در آن هنگام شانزده سال بيش از زندگي‌اش نمى‌گذشت و از اينروى نخست جدايى از ميهن و زادگاه برايش بسيار سخت مى‌نمود و تا ديرزمانى نمى‌توانست واقعيت دورى را بپذيرد. بيش از دهسال از ترک ايران گذشته بود که سرانجام توانست با واقعيت تلخ دورى از زادگاه خو کند.

سودابه محافظ مى‌گويد که در اين سالها نوشتن جايگاه و پناهگاهى بود که در آن آرامش مى‌يافت و مى‌توانست در آن بگونه‌اى به شناسايى خود بپردازد و بينديشد که کيست، از کجا آمده، اکنون در کجاست و زندگي‌اش چگونه مى‌گذرد. او همه‌ى يادهاى بسيار دور را بهمراه آورده است. ياد سالهاى کودکى و نوجواني‌‌اش در تهران و ياد آن هنگامى که با پدر و مادرش پا در راه مهاجرت گذارد و ديگر به ايران بازنگشت.

در تصاويرى که در ذهن ترسيم مى‌کند، هنوز تهران را آنگونه مى‌بيند که آنرا پشت سر گذارده بود. اما اين آگاهى را نيز دارد که در اين ميانه چهره‌ تهران بسيار دگرگونى پذيرفته است. شهر گسترش بيشترى يافته است و مردم در شرايط ديگرى، سواى آنچه او مى‌شناخت، زندگى مى‌کنند.

او از سالهاى دهه‌ هفتاد مى‌نويسد و در تمام لحظات شرق و غرب را در برابر هم نشان مى‌دهد. داستانهاى او مجموعه‌ي انباشته از تصاوير زنده و استعاراتى هستند که بگونه‌اى با سنت ادبى ايران گره خورده‌اند و نيز، هنگام نگرش به طبيعت تصاوير پررنگ و جاندارى را در برابر خواننده مى‌گذارد. در آنجا که از کوه بلند دماوند، از کوير خشک و از رنگ آبى فيروزه‌اى آسمان ايران سخن مى‌گويد. آنها در درون او زنده‌اند و هميشه با او هستند و داستانها همچون گردشگاه‌هايى هستند که نويسنده در آنها به گردش در روزگار کودکي‌اش مى‌پردازد.

ns_a_marofi_tk_01.jpg

ترجمه‌ ديگري از: موسيو ابراهيم و گل‌هاي قرآن

عباس معروفي نويسنده‌ ايراني ساكن آلمان، به بازخواني ترجمه خود از رمان "موسيو ابراهيم وگل هاي قرآن" مشغول است. از اين كتاب، چند ترجمه در ايران عرضه شده كه ترجمه‌يسروش حبيبي - مترجم ساكن فرانسه - از جمله‌ي آن‌هاست.

معروفي سه رمان هم براي انتشار آماده دارد : "تماما مخصوص"، "طبل بزرگ زير پاي چپ" [اولين رمان معروفي كه در سال 62 نوشته و هنوز چاپ نشده] و "نام تمام مردگان يحياست".

رمان "فريدون سه پسر داشت" معروفي، اوايل دهه 80 براي كسب مجوز با اصلاحات زيادي مواجه شد و بدين ترتيب منتشر نشد. اما "سمفوني مردگان" (چاپ هشتم)، "سال بلوا" (چاپ پنجم)، "پيكر فرهاد" (چاپ چهارم)، "درياروندگان جزيره‌ي آبي‌تر" (چاپ دوم) و "‌آونگ خاطره‌هاي ما" (چاپ اول) ديگر آثار منتشرشده‌ او هستند.

ns_shahname_f_01.jpg

ورود شاهنامه به فرهنگ پاپ آمريکا

شركت هايپروركس از ورود داستان هاي رستم، پهلوان باستاني ايران به فرهنگ پاپ آمريكا خبر داد. اين شركت، شاهنامه فردوسي را به صورت الكترونيكي و به زبان انگليسي منتشر كرده است.

داستان هاي رستم، پهلوان باستاني ايران در شاهنامه فردوسي به صورت يك كتاب الكترونيكي و به زبان انگليسي از سوي شركت "هايپروركس" روانه بازار كتاب خوان هاي امريكا شد.

شركت هايپروركس كه شركتي متشكل از هنرمندان و نويسندگان جوان براي توليد روش هاي جديد توليد سرگرمي هاي فرهنگي در رسانه هاي مختلف ارتباطي است، در آخرين اقدام خود دست به توليد داستان هايي از شاهنامه و نقل حكاياتي از ماجراهاي "رستم" ، پهلوان باستاني ايران زده است.

"كارل الستيت" كه خود باني ايجاد اين شركت ابتكاري است درباره فعاليت هاي اين شركت گفت: "براي مدت هاي مديد كتاب هاي كميك به طور نامحسوسي وابسته به فرهنگ پاپ بوده اند. به عنوان مثال در ژاپن كتاب هاي طنز و كميك نه تنها به عنوان يك هنر مشروع و مرسوم بلكه به عنوان يك سرگرمي كامل تلقي مي شده اند. هدف ما در شركت هايپروركس نقل و انتقال مهم ترين داستان هاي موجود جهان در فرهنگ پاپ امريكاست." داستان هاي رستم در شاهنامه از جمله آخرين پروژه هايي است كه از سوي شركت هايپروركس توليد و منتشر شده است.اين شركت درباره توليد اخير خود آورده است: "حكايات رستم، جديدترين پروژه شركت هايپروركس است كه برگرفته اي از ابيات غني شاهنامه فردوسي، شاعر مشهور ايراني و شرح حماسه شجاعت و دلاوري هاي رستم شخصيت افسانه اي ايراني است كه براي نخستين بار به سبك كمدي هاي امريكايي طراحي و ارائه شده است."

اين شركت در معرفي اين اثر جديد خود افزوده است: "رستم قهرمان افسانه اي سرزمين ايران است كه در صدد دفاع و حمايت از اين سرزمين در برابر تمام مهاجمان و غاصبان است. او نه تنها با دشمنان خارجي كه با اهريمن دروني نفس خود نيز رويارو مي شود و اين موضوع نوعي نگرش و اشاره ضمني به خصوصيات بشري و روان ما انسان ها نيز هست."

در بخش هاي نخست اين مجموعه داستاني "رستم" ناگزير از رويارويي با تهديد تازه اي نسبت به تاج و تخت ايران است و اين تهديد تازه از سوي جوان نيرومندي به نام "سهراب" صورت مي گيرد.به گفته دست اندركاران شركت هايپروركس، كار تهيه اين كتاب به دليل ضرورت اعمال دقت فراوان در طراحي دستي و رنگ آميزي طرح ها بيش از پنج سال به طول انجاميده است. در اين كتاب تمام جزئيات از جمله جنگ افزارها، معماري، بناها و طراحي لباس ها متاثر و منطبق با روش ها و طرح هاي اصيل و مرسوم در فرهنگ ايراني است. اين اثر متضمن نوعي احترام، تمجيد و وفاداري به خطوط و جزئيات اصلي اين داستان غني و كهن ايراني است. احترامي كه اميدواريم درخور اثري چون شاهنامه يا كتاب پادشاهان باشد.

ns_baran_c_01.jpg

باران پانزده‌ساله شد

به مناسبت انتشارات باران همزمان با انتشار دهمين شماره فصلنامه باران پانزده ساله شد.
مسعود مافان، مدير نشر باران در باره شکل گيري اين انتشارات گفت: "علت اصلي تاسيس نشر باران حاکم شدن رعب و وحشت در ايران در سال‌هاي پس از انقلاب اسلامي، و گسترش سانسور در فضاي فرهنگي کشور بود. در چنين بستري، زماني که کتاب زنان بدون مردان نوشته‌ي شهرنوش پارسي‌پور در ايران توقيف شد با او تماس گرفتيم و کارمان را با بازچاپ آن کتاب در سوئد آغاز کرديم."

نشر باران در سال 1369 در استكهلم/ سوئد، تاسيس‌ شده و از همان روزهاي نخست تاسيس‏،‏ باور و عزم خود را بر مبارزه جدي با سانسور گذاشت.

همکاران و مسئولين نشر باران همه‌ كوشش‌ خود‌ را در اين ساليان دراز به كار گرفتند تا به سهم خود يار و ياور كساني باشند كه به سانسور در هر شكلش نه گفتند.

نشر باران در اين سال‌ها در همكاري با نويسندگان و فرهنگ‌ورزان توانسته است در حد توان و امكانات خود گوشه‌اي از بار ادبيات فارسي در تبعيد را به دوش‌ بكشد. حاصل اين کوشش، انتشار نزديک به 200 عنوان كتاب به زبان فارسي است.

عدم علاقه‌ي ناشران سوئدي به انتشار ادبيات فارسي، و البته مشکلاتي كه فراروي ترجمه زبان فارسي است، نشر باران را بر آن داشت تا برخي از فعاليت خويش را به ترجمه و معرفي آثار فارسي به زبان سوئدي اختصاص دهد. حاصل اين‌کار نيز تا به امروز ترجمه و انتشار بيش از 10 عنوان کتاب است.

علاوه بر كار انتشار كتاب، نشر باران ناشر چندين نشريه فارسي زبان در تبعيد نيز بوده است. 4 شماره از نشريه‌ي "انديشه آزاد" چاپ سوئد را نشر باران منتشر كرده است.

پس‌ از توقف نشريه‌ي انديشه آزاد، نشر باران دست به انتشار و تاسيس گاه‌نامه‌ي ادبي "مكث" زد كه از اين گاه‌نامه 11 شماره منتشر شده است. مکث در 11 شماره‌ي انتشار خود ويژه‌نامه‌هايي را به: هوشنگ گلشيري، رضا قاسمي و مهشيد اميرشاهي اختصاص داده است.

هم‌اكنون نيز نشر باران فصلنامه‌ي "باران"، ويژه فرهنگ و ادبيات را منتشر مي‌کند که از اين فصلنامه، تا به امروز 10 شماره انتشار يافته است.

برگرفته از سایت:http://www.roozonline.com/arts/014497.shtml

نوشته شده در جمعه بیست و ششم اسفند 1384ساعت 1 توسط خالقی |


Gender Issues and Biographical Works
 
Historical and Theoretical Works on Gender
Links
"Between Two Worlds: The American Library in Paris during the War, Occupation, and Liberation (1939 – 1945)"
The American Library in Paris remained open to readers throughout the second world war, and its history during the dark years of the occupation is a tribute to the leadership of the American born Countess de Chambrun and her small but dedicated staff. This paper presents the drama as it unfolded, and after introducing several key players, each phase of the library’s war service is framed as an act of a play. The concluding section offers a brief analysis of the American Library’s unlikely survival, and explores its complicated wartime history by using concepts borrowed from institutional sociology.

"Exporting American Print Culture: The Role of Bookwomen in Paris during the 1920s"
A paper prepared for the special issue of Libraries & Culture in honor of Donald G. Davis, Jr.

Using the lens of gender, this essay examines the lives and collective contributions of American women who participated in the book world of Paris during the 1920s. The focus is on Sylvia Beach's bookshop, Shakespeare & Company; the American Library in Paris , which inherited the American Library Association (ALA) Library War Service reference collection; and the Paris Library School operated by the ALA from 1923 to 1929. Working in each of these settings, women found innovative ways to make American books and print culture more widely known in France .

"Telling Lives: Women Librarians in Europe and America at the Turn of the Century."  In  Gendering Library History, edited by Evelyn Kerslake and Nickianne Moody, pp. 57-81. Liverpool, England: John Moores University Press and the Association for Research in Popular Fictions.
This study examines the international experience of Mary Wright Plummer and contrasts her career with that of two European colleague,  Marie Pellechet the noted bibliographer from France and Giulia Sacconi-Ricci one of the first women to qualify as a professional librarian in Italy.

*The full text file at right is a longer preliminary version of the paper as it was prepared for presentation. For references, see the publication listed above.

"Gender, Culture and the Transformation of American Librarianship, 1890-1920, Libraries & Culture, 33   (Winter, 1998):51-61.
Special issue of this journal devoted to the proceedings of an international conference on the History of Reading and Libraries in the United States and Russia, held in Vologda, Russia, in Jun 1996, and organised by the IFLA Roundtables on Library History and Research in Reading. Shows how women graduates of the first US library schools brought to the innately conservative custodial conception of librarianship new concepts of reading and scholarship. Melvil Dewey's School of Library Economy (Columbus College) and other late Nineteenth century pioneering training programmes for women in Brooklyn, Philadelphia and Chicago welcomed them into an emerging profession on a basis of equality. A succession of dynamic women refined library ideology and campaigned for women's rights. The proposed formation of a Women's Section within the American Library Association, however, met with opposition from non-separatists, the work of Mary Wright Plummer being seen as more representative

"Women in Library Education:  Down the Up Staircase." Library Trends -- "Education for Librarianship in America, 1887-1987" 34:401-432 (Winter 1986).
Contribution to an issue devoted to the history of library and information science education on the occasion of its centenary. A history of women's status in library education is assessed from a feminist perspective. 3 distinct periods in this history have been identified; the First begins in 1887 with the participation of women as students andlecturers in the First library training class and ends in 1923 with the opening of the Paris Library School; the Second period begins with the creation of the American Library Association Board of Education for Librarianship in 1924 and continues until the drafting of new standards in 1950; and the Third is marked by a demographic shift as women were progressively replaced by men. As library education enters its Second century questions remain as to whether there are fewer opportunities for women or fewer women prepared to grasp opportunity.

 


"Comparative Methodology as a Means for Assessing the Impact of Feminization and Professionalization on Librarianship." pp. 66 - 77, in Library Lit 16-:  The Best of 1985. ed. by Bill Katz. Metuchen, NJ:  Scarecrow Press, 1986. (reprinted from International Library Review 17:  5-16 (1985).
Attempts to draw on comparative studies from other disciplines in order to suggest a methodological framework which would enable scholars to arrive at a fuller understanding of the feminisation process as it affected 1 profession-library science. Includes a list of notable theoretical studies which have failed to encourage the production of specific comparative studies. Asserts that in order to relate feminisation to professionalisation within a given country, the status of librarianship in other countries must also be examined using 5 social indicators: legal rights, education, social integration, economic position and socio-psychological position. Suggests also that many other changes, considered milestones in the professionalisation process, can be presented in a comparative chronology that shows participation of women in the library field. Compares the situation in the USA, the UK and France.
"Towards a History of Women in Librarianship: A Critical Analysis with Suggestions for Further Research." Journal of Library History 17:163-185 (Spring 1982).
Discusses the findings of research into the role of women in librarianship in the USA. Topics covered include: areas of librarianship where women have proved themselves innovative and resourceful; female participation in professional associations; the extent to which librarians dropped their careers on marriage; and whether or not there was a connection between the mechanical nature of library education and the predominance of women. Gives details of a number of sources for a history of women librarians from the fields of library history and women's history, and discusses the interpretation of the evidence provided by these sources.

 
Biographical Work

"The Lady and the Antelope: Suzanne Briet's Contribution To The French Documentation Movement."  Library  Trends  53 (Spring 2004)  in press
During her thirty years at the Bibliothèque Nationale (BN), Suzanne Briet (1894-1989) made important theoretical, organizational, and institutional contributions to the documentation movement in France.  This paper attempts to place her  documentation work within the context of the far-reaching reform of  French libraries, with special attention to the transformation of  the BN.  Like her colleagues in special libraries, Briet embraced modernity and science.  However, because of her strong orientation toward humanistic scholarship, she viewed  documentation service and bibliographic orientation as an enhancement rather than a rejection of  the scholarly traditions  of  the national library.  This paper will focus on her efforts to integrate the innovative ideas of the documentation movement into the practice of librarianship at the Bibliothèque Nationale.

" 'No Philosophy Carries So Much Conviction as the Personal Life':  Mary Wright Plummer as an Independent Woman."  Library Quarterly  70  (January 2000): 1-46.
During her 30 year career, Mary Wright Plummer (1856-1916) directed the Pratt Institute Free Library, founded two library education programmes, and became the second woman elected president of the American Library Association. Known for her innovative ideas, she was also a leader in local and state library associations, and by 1900 she was recognized as one of the most internationally visible American librarians. Plummer made several trips abroad, but it was her 1894-1895 residence in Europe that profoundly affected her thinking on both a personal and a professional level. Taking a feminist approach to biographical study, focuses on Plummer's metamorphosis from a dependent adult daughter of a wealthy Quaker family to an internationally respected library leader who attempted to create an independent life without abandoning her strong family ties

"Alice I. Bryan (1902-1992)". Dictionary of American Library Biography, Second supplement. ed by  Donald G. Davis, Westport, CT: Libraries Unlimited, 2003. pp.43-47.
Alice  I. Bryan (1902---1992) -- Known for her achievements as a psychologist, scholar, library educator, and feminist,  Alice  I. Bryan  devoted most of her career to the Columbia University School of Library Service (SLS) where she played  an important role in the development of the doctoral program.   Although she published innovative articles on bibliotherapy  and the psychology of reading as well as research in  psychology,  she is now best remembered for her monumental study of public library personnel (The Public Librarian, New York: Columbia University Press, 1952).   In analyzing the results of this survey based on responses from 2,395  public library staff members, Bryan not only provided benchmark data, but also documented the unfairness of the dual career structure in a field where ninety-two percent of the public librarians were female, but directorships of major public libraries nearly always went to men.   Keenly aware of the barriers that still faced professional women of her generation, Bryan systematically  attempted to advance her own career by  obtaining impeccable educational credentials (she held three degrees in psychology  from Columbia University as well as a master's in library science from the University of Chicago).   She also drew attention to discrimination  against women in psychology and librarianship, and through her writing and activism, attempted to promote equal opportunities for women.   As a result, she was considered a role model to younger women in both fields.    After Bryan's death, Phyllis Dain, a former student and colleague at SLS, wrote: "As a professional woman.Alice Bryan stood for something very precious -intellectual integrity and high scholarship. .She was living proof that able women could be tough thinkers, and that they could be scholars and professors and reach the top of their profession." A decade  earlier, two feminist  psychologists, Agnes  O'Connor and Nancy  Felipe Russo, identified Alice Bryan as one of the women "pioneers" who contributed to the growth of American psychology.

"Frances Clarke Sayers (1897-1989)". Dictionary of American Library Biography, Second supplement. ed by  Donald G. Davis, Westport, CT: Libraries Unlimited, 2003. pp 192-196.
Frances Clarke Sayers (1897-1989) - An outspoken advocate for excellence in children's literature, Frances Clarke Sayers was also an author, critic, eloquent storyteller, and educator.  Because she played each of these roles with passion and conviction, she became one of the most influential American children's librarians of her generation.  During the first part of her career she was most closely associated with the New York Public Library (NYPL) where she worked from 1918 to 1923 under the dynamic and formidable Anne Carroll Moore, later replacing her as head of children's services at NYPL(1941-52).  Sayers also lectured on children's literature and children's librarianship at many institutions of higher education (including the University of California at Berkeley(UCB)and at Los Angeles(UCLA), Columbia, the University of Michigan, the New School for Social Reseach, and Pratt Institute).  She spent the last years of her academic career at UCLA where she joined the faculty of the library school.  In 1965 she retired to Ojai, California where she continued to write and edit books for children and adults.

Four Lives paper: presented at  Gendering  Library History,  an International conference sponsored by John Moores University and the Association for Research in Popular Fictions. May 15, 1999, Liverpool, England
Four short biographical sketches of women librarians at the turn of the century:  Mary Wright Plummer,  Giulia Sacconi-Ricci,  MSR James, and Marie Pellechet.

 
Mentoring and Empowerment
 
"Toward  A  New  Model  of  The  Information Professions:  Embracing  Empowerment." Journal of Education for Library and Information  Science   38 (Fall 1997): 283-302
In redefining the information professions for the twentyfirst century, it is important to consider the core values embraced by these fields and to examine the relationship of professionals to their clients and to other professions. Because other models have failed to take account of professional client interaction, presents a new client centred typology of the professions. Special emphasis is given to the empowering professions (such as psychology, social work, education, and librarianship), which all share the goal of enabling their clients to use knowledge for the purpose of taking control of their own lives. After offering a critique of the unquestioned assumptions and androcentric biases underlying modern theories of professionalization, presents a feminist perspective that validates the ethic of care in professional practice and acknowledges the importance of those professional activities whose goal is to diffuse knowledge, not to guard or control it.
 
"Women as Visionaries, Mentors and the Agents of Change." in Occasional Papers of the Graduate School of Library and Information Science, University of Illinois, no. 196 1994:105-130.
Paper presented in a collection in honour of the Centennial of the Illinois University at Urbana-Champaign, Graduate School of Library and Information Science. Traces the important role played by women librarians in the development of the professional education for librarians in the period, 1887 to 1923 and the subsequent decline in their influence from this time onwards. From the earliest period, women librarians have acted as mentors to students and colleagues, establishing intergenerational mentoring patterns that, as exemplified by the Illinois University Library School, continue to the present. Examines the role of women in librarianship and professional library education in light of contemporary feminist research with the hope that a truly feminist profession may be realized
 
Aspirations and Mentoring in an Academic Environment: Women Faculty in Library and Information Science. with Joanne Passet as second author.  Westport, CT:  Greenwood Press, 1994. The overarching goal  of this study is to examine the dynamic social processes and significant relationships, such as mentoring, that have shaped the career goals and aspirations of female library educators.  We also analyze the kinds of mentoring and peer support that enable women to succeed.   In the first phase of the study focus group interviews were conducted with women library educators at three schools in the East, three in the Midwest and two on the West Coast.   We then conducted open-ended  telephone interviews with  a weighted sample of 100 women from all regions of the country.  The book also includes a review of the literature on mentoring and commentary by five prominent library educators.


"Unwritten Rules: Mentoring Women Faculty." with Joanne Passet as second author Library and Information Science Research 15:117-141. (July 1993) abridgment of paper that received the 1992 Jesse Shera Research Award from the ALA Library Research Round Table.
Examines the role of mentoring in the lives of one group of academic women: women faculty in library and information science; during the past 50 years, based on the work of scholars in anthropology, sociology, and women's studies. Written from a feminist's perspective, this qualitative, cross generational study applies the interpretive approach to social science that emphasizes the importance of perceptions, beliefs and values. The lives of these women clearly underscores the value of mentoring and peer support in adjusting to, and advancing within, the academic environment.

 
     
Reading, Gender Issues and the Modernization of Libraries in France
 
Biographical Work
 

"The Lady and the Antelope: Suzanne Briet's Contribution To The French Documentation Movement."  Library  Trends  53 (Spring 2004)  in press.
During her thirty years at the Bibliothèque Nationale (BN), Suzanne Briet (1894-1989) made important theoretical, organizational, and institutional contributions to the documentation movement in France.  This paper attempts to place her  documentation work within the context of the far-reaching reform of  French libraries, with special attention to the transformation of  the BN.  Like her colleagues in special libraries, Briet embraced modernity and science.  However, because of her strong orientation toward humanistic scholarship, she viewed  documentation service and bibliographic orientation as an enhancement rather than a rejection of  the scholarly traditions  of  the national library.  This paper will focus on her efforts to integrate the innovative ideas of the documentation movement into the practice of librarianship at the Bibliothèque Nationale.

Historical Studies

"Literacy,  Equality and  Community:  Libraries,  Philanthropy, and the Literacy  Movement in Contemporary  France," Libraries & Culture  (Spring, 1996).
Considers the role of voluntary associations in the modern French literacy movement in the context of previous traditions of private sector support for reading and libraries. Deals mainly with the period since World War 2, with an emphasis on the decade and a half from 1977 to 1992 when the contemporary literacy movement got underway. Activities of nonprofit groups are discussed, and their efforts to promote libraries, literacy and reading are categorized according to whether their primary role is seen as that of a catalyst, partner, or provider of services substituting for those not adequately supported by government. The contributions of the groups to the public discourse on literacy is also examined.

 
"l'Heure Joyeuse, the First Children's Library in France:  Its Contribution to a New Paradigm for Public Libraries." Library Quarterly   63:257 - 281 (July 1993).
L'Heure Joyeuse, the children's library set up in Paris in 1923 as a gift of an American philanthropic group, played a unique role in the transformation of French public library service. Because the establishment of L'Heure Joyeuse preceded the acceptance of the open access, user centred public library in France, the model children's library served as an exemplar of a new paradigm of librarianship. Analyses the way in which the l'Heure Joyeuse was used as a means of testing the viability of adapting the Anglo American approach to public library service in France.

http://www.gslis.utexas.edu/~landc/bookplates/19_1_Joyeuse.htm

bookplate

"Americans in France: Cross-Cultural Influence and the Diffusion of Innovations." Journal of Library History   21:315-333 (Spring 1986).
The impact of USA librarianship on the dramatic changes in the philosophy and practice of public librarianship in France from 1900 to 1950 is analysed in terms of specific stages identified in the theory of the diffusion of innovation

 

 

"Au service des lecteurs: l'action des premières bibliothécaires francaises." Bulletin d'Information de l'Association des Diplomés de l'Ecole de Bibliothécaires Documentalistes. Numero Special Femmes Bibliothécaires   no. 22:3-16 (Novembre 1983).
Based on a talk given at the alumni association of the school for librarians and documentatists at the Institut Catholique in Paris, this article discusses the important contributions of  the first women to work  as professionals in French libraries.  A number of women assumed significant leadership roles during the period between the two World Wars , but often servered as non-positional leaders who worked closely with their male colleagues most active in the reform and modernization of French public libraries. This special issue of the the journal  also contains interviews with some of the first French women trained at the American Library School in Paris,  including Victorine Verine who discusses her library and book mobile service in Soissons  after  World War I.  
"Women Librarians in France:  The First Generation."  Journal of Library History  18:407-449 (Fall 1983). Winner of the 1981 Justin Winsor Award offered by the Library History Round Table of the American Library Association. 
Contribution to an issue devoted to women in library history: liberating our past. Describes the feminisation of librarianship in France with special emphasis on the period 1890-1914, the position of women in libraries, librarianship as a career and women in research and academic libraries. Argues that a combination of economic, social and cultural factors compelled women to enter the field of librarianship after World War I and also proved conducive to a series of reforms which culminated in a more positive image of librarianship as a profession. Stresses that the reforms were acheived by the combined efforts of men and women. Claims that libraries benefitted in part from the climate of reconstruction following World War I and that the increased opportunities in the period between the wars meant continuing improvement to which women librarians contributed dramatically

WORK IN PROGRESS: American Books in France: Cultural Exchange and Cold War Politics
ABSTRACT  for paper to be presented at SHARP 2004:

Large numbers of  American books were first imported into France by the Library War Service of American Library  Association (ALA) whose goal was to provide reading materials for U.S. troops during  World  War I. In 1919 when ALA offered to give its  25,000 volume library  in Paris to a local board if  funds could be raised for its support, both French and American donors responded enthusiastically to the appeal.  Set up in 1920 under a bi-national board,  the American  Library in Paris soon became a  mecca  for French students,  journalists and scholars as well as the American expatriate community that included writers such as Gertrude Stein and Edith Wharton. Despite considerable hardships, the library  managed to remain open through the German occupation and after the liberation, it once again became an active literary center. The post-war period also witnessed a renaissance of  French interest in the U.S., and  brought new  readers eager to find works on American science and technology as well as literature and culture. To meet these needs, the library's nonfiction collections were greatly expanded through a unique partnership with the U.S. government--first with the European Co-operation Administration, and after 1953, with the United States Information Agency (USIA).  In addition, USIA set up its own library in Paris,  subsidized branch libraries in the provinces, established a book translation program, and made numerous gifts of books to individuals and institutions.

The goal of this study is to analyze the changing role of American books in France from the 1920s through 1960s--when massive budget cuts at USIA curtailed activities and forced the closing of most of the branches set up outside Paris.  During the height of  the Cold War, when  anti-American sentiments were frequently expressed by Parisian intellectuals,  there were also numerous  French students, scholars, and scientists who were vitally interested in the United States.   Drawing on oral interviews as well as archival research in France and the U. S.,  this  study  will contribute  to understanding American cultural relationships with France,  and will  offer an assessment  of  role of  books in cultural exchange between the two countries.

Libraries and Librarianship in Africa
Libraries in Senegal:  Continuity and Change in an Emerging Nation. Chicago, American Library Association, 1981, p. 280.
Areas covered include: Earliest French libraries; West African libraries and archives; Popular libraries, archives and scientific documentation; Library development during the transitional years; Independence: new uses of the past; Senegalese cultural goals and general libraries.
 
"Books and Libraries  as  Instruments of Cultural  Diplomacy In Francophone Africa During  the Cold  War." Libraries & Culture 36 (Winter 2001):58-86.
Contribution to an issue devoted to the proceedings of an international conference 'Books, libraries, reading, and publishing in the Cold War' (Paris, Jun 1998), organized by the IFLA Round Table on Library History. Analyzes and compares British, French and American book related programmes in cultural diplomacy offensives directed at Francophone Africa during the Cold War. Starting with antecedents and early history of the power of books as weapons, pays particular attention to Senegal, examining themes of book donations, book exports and translation programmes, as well as library institutes and concomitant collection bias.
 
"Library Research and Publishing in Francophone Africa." IFLA Journal 13:45-53 (January 1987).
Surveys the development of library research and publishing in francophone Africa from 1954 to the present. The formation of new library associations and their publications, the journals of library schools, and the student journals are covered. Covers the problems and potential of publishing in Africa and makes several recommendations for its development.
 
"The Role of External Aid in West African Library Development." Library Quarterly  54:1-16 (January 1986).
International agencies, bilateral assistance programmes, individual institutions, and philanthropic foundations have contributed to improving West African library service in a variety of ways. 4 basic categories of library aid can be identified, depending on whether outside resources are directed toward: personnel development; collection development; library construction; or multipurpose project. Discusses selected examples of each type of assistance in order to place library assistance projects within the broader context of the relationship between developed countries and the Third World.
 
"The Colonial Legacy in West African Libraries: A Comparative Analysis." pp. 173-245, in Advances in Librarianship   vol. 12 New York: Academic Press, 1982.
"Libraries for the General Public in French Speaking Africa: Their Cultural Role, 1803 - 1975." Journal of Library History   16:210-225 (Winter 1981).
Paper presented at Library History Seminar VI 'Libraries and Culture', Austin, Texas, 19-22 Mar 80. The cultural role of libraries varies in theory, in practice and in law. Discusses the underlying theory or philosophy of public library service as it evolved in Francophone Africa to the mid-70s. Sections include: Libraries as an antidote to exile, Libraries for extending French culture, and The movement for public libraries.
 
"The A.O.F. Archives and the Study of African History." Bulletin de l'Institut Fondamental d'Afrique Noire, Série B 42 (1980): 277-298.
Provides a  historical overview of the development of the archives for the federation of colonies known as French West Africa.
 

(back to top)

 برگرفته از سایت:http://www.gseis.ucla.edu/faculty/maack/Papers.htm

نوشته شده در چهارشنبه بیست و چهارم اسفند 1384ساعت 15 توسط خالقی |


صفحهٔ اصلی

ویکی‌پدیا پروژه‌ای چندزبانه برای گردآوری دانشنامه‌ای جامع و با محتویات آزاد است. این پروژه (به زبان انگلیسی) از ژانویهٔ ۲۰۰۱ آغاز شده و اکنون ۱۰۸۳۱ مقاله به زبان فارسی دارد. شما هم می‌توانید مقالات را ویرایش کنید. برای فراگیری و تمرین این کار می‌توانید نخست به صفحهٔ راهنما رفته و سپس در گودال ماسه‌بازی آزمایش کنید.

بیشتر مقالات زیر هنوز وجود ندارند. امیدواریم با همکاری یکدیگر به‌تدریج مقالات متعددی بنویسیم. لطفاً اگر صفحه‌ای درست می‌کنید، پیوندی به آن را در فهرست مطالب قرار دهید. و اگر صفحه‌ای در مورد مسائل اجرایی ویکی‌پدیای فارسی می‌سازید، پیوندی به آن در فهرست مسائل اجرایی بگذارید.

نوشته شده در سه شنبه بیست و سوم اسفند 1384ساعت 15 توسط خالقی |


سلام به همه دوستان و کتابداران عزیز

نمی دونم چقدر با رشته مدیریت و جناب پیتر دراکر آشنا هستید، اما شاید خوندن این مطلب براتون جالب باشه:
Google
 
Web leadertoleader.org
Share this Page | Subscribe | Contact Us | Links | Site Map | Home

Articles, Books, Resources | Collaboration | Self-Assessment | Thought Leaders Forum
Innovation Award | Conferences | Hesselbein Fellows | About Us | Join Us
Leader to Leader | Full Text Article List | Subscribe
copyright and permissions

Managing Knowledge Means Managing Oneself
by Peter F. Drucker

Leader to Leader, No. 16 Spring 2000

Peter F. Drucker Thought Leaders Forum:
Peter F. Drucker
Peter F. Drucker has been a teacher, writer, and adviser to senior executives for more than 50 years. Author of 31 books, including his recently released Management Challenges for the 21st Century, he is honorary chairman of the Drucker Foundation and Clarke Professor of Social Sciences at the Claremont Graduate University in Claremont, California. (3/2000)
More on Peter F. Drucker
From Leader to Leader, No. 16 Spring 2000
Leader to Leader cover • Table of Contents
• From the Editors
• Resources
Additional resources for this article

In a few hundred years, when the history of our time will be written from a long-term perspective, it is likely that the most important event historians will see is not technology, not the Internet, not e-commerce. It is an unprecedented change in the human condition. For the first time -- literally -- substantial and rapidly growing numbers of people have choices. For the first time, they will have to manage themselves. And society is totally unprepared for it.

Throughout history, practically nobody had choices. Until about 1900, even in the most highly developed countries, the overwhelming majority followed their father's line of work -- if they were lucky. If your father was a peasant farmer, you were a peasant farmer. If he was a craftsman, you were a craftsman. There was only downward mobility; there was no upward mobility.

Now suddenly a large number of people have choices. What is more, they will have more than one career, because the working life span of people is now close to 60 years -- three times what it was in 1900. People in my executive management program (who are 45 years old on average and very successful) tell me, to a person, "I do not expect to end my career where I am working now."

back to top

Abundance of Choices

Knowledge gives choice. It also explains why we suddenly have women in the same jobs as men. Historically, men and women have always had equal participation in the labor force -- the idea of the idle housewife is a 19th-century delusion. Men and women simply did different jobs. There's no civilization in which the two genders did the same work. However, knowledge work knows no gender; men and women do the same jobs. This, too, is a major change in the human condition.

To succeed in this new world, we will have to learn, first, who we are. Few people, even highly successful people, can answer the questions, Do you know what you're good at? Do you know what you need to learn so that you get the full benefit of your strengths? Few have even asked themselves these questions.

On the contrary, most are proud of their ignorance. There are human resource people who are proud of the fact that they can't read a balance sheet. Yet if you want to be effective today, you have to be able to read one. On the other hand, there are accountants who are equally proud of the fact that they cannot get along with people! That, of course, is nothing to be proud of, because anyone can learn to work smoothly with others. It is not hard, after all, to learn manners -- and manners are what allow people to get along.

back to top

Knowing Yourself

Throughout human history, it was the super achievers -- and only the super achievers -- who knew when to say "No." They always knew what to reach for. They knew where to place themselves. Now all of us will have to learn that. It's not very difficult. The key to it -- what Leonardo da Vinci and Mozart did -- is to record the results of our decisions.

Every time you do something that is important, write down what you expect will happen. The most important decisions in organizations are people decisions, and yet only the military, and only recently, has begun to ask, "If we assign this general to lead this base, what do we expect him to accomplish?" Three years later they look back at what they had written. They have now reached a point where 40 percent of their decisions work out.

The Roman Catholic Church is just beginning to ask the same question about bishops. "Why do we put the bishop into the diocese? What do we expect?" And the Church finds that a great majority of appointments do not fulfill expectations, because they get no feedback on their performance.

back to top

Building on Strengths

It's easy to understand our strengths by tracking our results. Yet most of us underestimate our own strengths. We take them for granted. What we are good at comes easy, and we believe that unless it comes hard, it can't be very good. As a result, we don't know our strengths, and we don't know how we can build on them.

We also seldom know what gifts we are not endowed with. We will have to learn where we belong, what we have to learn to get the full benefit from our strengths, where our weaknesses lie, what our values are. We also have to know ourselves temperamentally: "Do I work well with people, or am I a loner? What am I committed to? And what is my contribution?" Unfortunately, nobody teaches us these things. In the next 30 years most educated people will have to learn to place themselves, in work and in life.

back to top

Improving Productivity

Understanding our strengths, articulating our values, knowing where we belong -- these are also essential to addressing one of the great challenges of organizations: improving the abysmally low productivity of knowledge workers. The productivity of teachers, for instance, has not improved, and may in fact have shrunk, in the past 70 years. (Of course teachers in the 1920s enjoyed the advantage of not having faculty meetings to attend.) And nurses and sales workers are only two-thirds as productive as their counterparts 70 years ago.

Yet we know that hospitals can improve productivity by asking their nurses two simple questions: What are you being paid for, and how much time do you spend doing that? Typically, nurses say they are paid to provide patient care, or to keep the doctors happy. Both are good answers; the problem is that they have no time to do either job. One hospital more than doubled its nurses' productivity simply by asking them these two questions, and then hiring clerks to do the paperwork that prevented nurses from doing their real job.

Effective organizations put people in jobs in which they can do the most good. They place people -- and allow people to place themselves -- according to their strengths.

The historic shift to self-management offers organizations four ways to best develop and motivate knowledge workers:
  • Know people's strengths.
  • Place them where they can make the greatest contributions.
  • Treat them as associates.
  • Expose them to challenges.
The greatest competitive advantage of the United States is that it attracts top knowledge workers from around the world -- not just because they earn more money but because they are treated as colleagues, not as subordinates. Knowledge workers don't believe they are paid to work 9 to 5; they believe they're paid to be effective. Organizations that understand this -- and strip away everything that gets in their knowledge workers' way -- will be able to attract, hold, and motivate the best performers. That will be the single biggest factor for competitive advantage in the next 25 years.

back to top

Role of the Social Sector

I take a dim view of most of the programs companies create to develop their people. The real development I've seen of people in organizations, especially in big ones, comes from their being volunteers in a nonprofit organization -- where you have responsibility, you see results, and you quickly learn what your values are. There is no better way to understand your strengths and discover where you belong than to volunteer in a nonprofit. That is probably the great opportunity for the social sector -- and especially in its relationship to business.

We talk today of the social responsibilities of business. I hope we will soon begin to talk about the nonprofit organization as the great social opportunity for business. It is the opportunity for business to develop managers far more effectively than any company or university can. It is one of the unique benefits that the social sector can offer -- to provide a place where the knowledge worker can actually discover who he or she is and can actually learn to manage him- or herself.

back to top

back to top

Leader to Leader | Full Text Article List | Subscribe
Articles, Books, Resources | Collaboration | Self-Assessment | Thought Leaders Forum
Innovation Award | Conferences | Hesselbein Fellows | About Us | Join Us

Leader to Leader Institute [home]
(formerly the Drucker Foundation)

320 Park Ave 3rd Fl
New York, NY 10022 USA
Tel: +1 212-224-1174
Fax: +1 212-224-2508
Email: info@leadertoleader.org
Web: leadertoleader.org

Share this Page | Subscribe | Contact Us
Links | Site Map | Home

Privacy Statement

نوشته شده در شنبه بیستم اسفند 1384ساعت 16 توسط خالقی |


 

 

خلاصه سوابق

نرگس خالقي

 

تحصيلات:

ديپلم رياضي فيزيك از دبيرستان معصوميه شهر قم،1372.

كارشناسي زبان و ادبيات انگليسي از دانشگاه شهيد بهشتي تهران،1378.

گذراندن دوره فشرده آموزش كتابداري در كتابخانه ملي با امتياز  عالي، 1379.

كارشناسي ارشد كتابداري و اطلاع رساني از دانشگاه فردوسي مشهد،1383.

تجربه كاري:

تدريس در آموزشگاه زبان گويش شهر قم (1378)

اشتغال به كار در بخش اطلاع رساني كتابخانه مركزي دانشگاه فردوسي مشهد (82-1381)

تدريس در آموزشگاه كامپيوتر اهوراي شهر قم (1383)

تدريس در دانشگاه علمي- كاربردي قم (84-1383)

تدريس در دانشگاه پيام نورقم (84-1383)

تدريس در دانشگاه قم (1383- تا كنون)

 

فعالیت های پژوهشی:

1- خالقی، نرگس. "نگاهی به مسائل و مشکلات اینترنت در ایران". اطلاع رسان (مجله دانشجویی انجمن علمی کتابداری دانشگاه فردوسی مشهد). شماره 4، سال 1381-82، ص. 6-11.

2-  خالقی، نرگس."بررسي وضعيت وب سايت هاي ايراني بر اساس معيارهاي عمومي ارزيابي" . پايان نامه كارشناسي ارشد كتابداري و اطلاع رساني. دانشگاه فردوسي مشهد، 1383.

3- خالقی، نرگس. "فناوري اطلاعات در ايران". توسعه و فناوري (دو ماهنامه فناوري اطلاعات و شهر الكترونيك)، سال اول، شماره دوم، مرداد و شهريور 1383.

4-  خالقی، نرگس؛ داورپناه، محمد رضا. "بررسي وضعيت وب سايت هاي ايراني".   فصلنامه علمی پژوهشی مطالعات تربيتي و روانشناسي، دوره پنجم، شماره دوم، سال 1383.

5-  خالقی، نرگس. "معيارهاي رابط كاربر مطلوب".  فصلنامه علمی پژوهشی اطلاع رساني آستان قدس، پیاپی 35، شماره سوم، جلد نهم،پاییز 1385: 85-94.

6-  خالقی، نرگس؛ طباطبایی امیری، فائزه سادات. "بررسي ميزان رضايت كاربران از خدمات ارائه شده در كتابخانه هاي دانشگاه قم". قم: دانشگاه قم، معاونت پژوهشی، 1385.

7- خالقی، نرگس. "نقش كتابخانه ها و كتابداران در ارائه خدمات به يادگيرندگان از راه دور" نما (نشريه الكترونيكي پژوهشگاه اطلاعات و مدارك علمي ايران)، شماره اول، دوره ششم،26 مهر 1385.

8- خالقی، نرگس. "نمایه مجله رهیافت از شماره 1-37". زیر نظر دکتر محمد رضا داور پناه. ارائه شده به مرکز تحقیقات و سیاست علمی کشور، مجله رهیافت، 1385.

9- خالقی، نرگس. "شاخص های ارزیابی علم و فناوری". فصلنامه کتاب.  شماره 71، پاییز 1386.

10- خالقی، نرگس.  شناسنامه کتابداران استان قم.  (در حال اجرا)

11- خالقی، نرگس؛ الوندی، سارا؛ ريحانه صادقي. " بررسی وضعیت کتابخانه های عمومی استان قم".(در حال اتمام)

12- خالقی، نرگس؛ باقریان، نجمه. "اصول اخلاقی کتابداران کتابخانه های عمومی  استان قم". (در حال اجرا)

 13- خالقی، نرگس و دیگران. اخلاق کتابداران و اطلاع رسانان. تهران: نشر چاپار، 1386.

14- خالقی، نرگس. "نقدی بر مدیریت تغییر در کتابخانه ها؛ چالش های سده بیست و یک". کتاب ماه(کلیات). سال نهم، شماره دهم، یازدهم و دوازدهم، مهر، آبان و آذر 1385، ص. 78-80.

15-  خالقی، نرگس؛ خبازان، بنت الهدی. "اخلاق حرفه ای کتابدار مرجع". ارائه شده در همایش انجمن دانشجویان کتابداری و اطلاع رسانی (ادکا)، پاییز 1386.

16- خالقی، نرگس. "اخلاق پژوهش در علوم اجتماعی". قم: معاونت پژوهشی دانشگاه قم، 1386.

17-  خالقی، نرگس. "بررسی وضعیت تولیدات علمی اعضای هیات علمی دانشگاه قم". (در حال اجرا).

 

18. Davarpanah,M.R.; khaleghi, Narges. “Evaluating Websites, A Systematic Investigation of Internet Site Quality from a Single Country Domain Name”. Library Review. Vol. 55, No. 9, 2006, PP. 621-631.

 

ديگر فعاليت ها:

- عضو انجمن کتابداری و اطلاع رسانی ایران

- عضو هيات موسس و هيات مديره انجمن كتابدارای و اطلاع رسانی استان قم

- مسوول كميته دانشجويي انجمن كتابداری و اطلاع رسانی استان قم

- سردبیر نشریه دانشجویی انجمن کتابداری و اطلاع رسانی استان قم ( بزم آورد)

- عضو گروه بحث الکترونیکی LIS

- همکاری با گروه علم سنجی مرکز تحقیقات و سیاست علمی کشور (مهر- اسفند 1385).

- برگزاري كارگاه آشنايي با طريقه ارزيابي منابع اينترنتي، ويژه دانشجويان كارشناسي كتابداري دانشگاه قم، آذر 1384.

- برگزاری کارگاه آموزشی آشنایی با اینترنت و  پایگاه های اطلاعاتی ، ویژه دانشجویان کارشناسی ارشد فلسفه، اسفند 1386.

- شرکت در کارگاههای آموزشی از جمله کارگاه آموزشی "روش تدریس" ، "وب پنهان" و "آشنایی با روش نگارش مقالات لاتین".

- شرکت در برخی دوره های آموزشی فنی حرفه ای  شامل "مونتاژ رایانه"،  "طراحی صفحه وب".

- ناظر شکلی پایان نامه های کارشناسی ارشد واحد خواهران دانشگاه قم.

-------------------------------------

آدرس: قم، جاده  قدیم اصفهان، دانشگاه قم، گروه کتابداری و اطلاع رسانی.

 

پست الكترونيكي: bahar.khaleghi @ gmail.com

 

 

 

 

 

نوشته شده در دوشنبه پانزدهم اسفند 1384ساعت 0 توسط خالقی |